top of page

Tiiu Erlemann

24.veebr 1933 – 5. juuli 2006

Erlemann-Tiiu.uus.jpg

Töö raamatukogus ja raamatukogudega oli Tiiule kogu elu. Tulles tööle esimesena ja lahkudes viimasena polnud muul tähtsust. Ta oli vaikne, kuid veendunud rahvuslane ning meeldejäävate kirjandusõhtute korraldaja.

Tiiu Erlemanni tööelu möödus Tartumaa raamatukogudes: alustas 1956. aastal Võnnu külaraamatukogus ja töötas 1958. aastast Tartumaa keskraamatukogus, täites 1966. aastast 1999. aasta alguseni direktori ülesandeid. Tiiu oli Tartumaa raamatuklubide sünni juures, tema kaasabil toimusid arvukad kohtumised kirjanikega, tema algatas Tartumaa raamatukogutöötajate suvelaagrite korraldamise traditsiooni.

Luuletaja ja tõlkija Ain Kaalep kirjutab artiklis „Elu võimalikkusest Tartumaal“: „Teistmoodi aukartust, mis vahel isegi ekstaasini ulatus, olen tundnud tänu toonase rajooni raamatukogu juhataja Tiiu Erlemanni ettevõtmisele Kallastel. Kirjandusõhtu selles Peipsi-äärses linnas jättis lausa suurejoonelise mälestuse. Minu osaks oli kõnelda midagi üldist eesti kultuurist ja kirjandusest – küllap ma keelest alustasin ja luuleni jõudsin, nagu ikka, sest mõlema omapära üle võime ju olla uhked: kui vaid tarvis on tõsta meie enesetunnet, olen ma aina neist kõnelnud. Seekord olid mu toeks vähemalt kaks tegurit. Esiteks istusid laudades peale eestlaste nii mõnedki venelased, keda huvitasid nii eesti keel kui kirjandus – kummastki oli neile seni ilmselt vähe räägitud (ja arvan, et seda praegugi palju ei tehta). Ja teiseks sisustas õhtut noorte Tartu üliõpilaste ansambel Hellero – eesti rahvalauludega. Ükskõik kus ta noil aastatel esines, rahvuslikku vaimustust oskas ta sütitada kõikjal. Ja oma lõppsõnas sattusin päriselt hõiskama: „Me oleme siiski suur rahvas!“ Kõik aplodeerisid.“

Tiiu Erlemannil oli visadust ja järjekindlust raamatukogunduse arendamiseks ja eesmärkide elluviimiseks ka rasketel aegadel. Ta oli erakordselt heasüdamlik ja osavõtlik juht, aidates raamatukoguhoidjaid ka isiklike probleemide lahendamisel. Temas peitus vaimsus, töökus ja sügav huvi ning armastus kirjanduse ja raamatukogunduse vastu.

Vabariigi president tunnustas Tiiu Erlemanni kindlameelset ja pühendunud elutööd 1999. aastal Riigivapi V klassi teenetemärgiga.

bottom of page