top of page

Salme Kuri

5. jaan 1914 – 23. sept 1989

Kuri_(Hünerson)Salme-ERM_Fk_281928.uus.j

Salme Kuri (Hünerson, Gorokhoff) oli õigusteaduste doktor, raamatukogunduse magister, bibliograaf ja raamatukogunduse õppejõud USAs.

Kuna Salme (ja leksikonidki) on kasutanud kolme perekonnanime erinevaid kombinatsioone, tuleks tema eluloo kättesaadavatel seikadel peatuda. Hünersonide perekonnast oli tuntud peamiselt agronoom ja Riigikogu liige Jaan Hünerson. Tema vend Jaak, õppinud Soomes põllumajandust, oli alates 1901. aastast Venemaal Taganrogis mõisavalitsejaks. Salme Hünerson oli Jaak Hünersoni Taganrogis sündinud tütar. Perekond opteerus Eestisse 1921. aastal.

Abielust Karl Martin Kuriga 1936. aastal sai Salme perekonnanimeks Kuri, alates 1938. aastast on nimeks Hünerson-Gorokhoff, mida ta kasutas nii õpingute ajal Tartu ülikooli õigusteaduskonnas 1939–1944 kui ka kogu ülejäänud elu vaheldumisi Kuriga. 1942. aastal sündis poeg Jaak Kuri. 1944. aasta sügisel põgenes Salme pojaga kodumaalt. Jätkanud juuraõpinguid Göttingeni ja Freiburgi ülikoolis, kaitses ta viimases 1949. aastal õigusteaduste doktori kraadi teemal „Verfassungsmässige Stellung der politischen Parteien in den modernen Demokratien“. 1950. aastal sõitis pere USAsse.

Aastatel 1952–1969 töötas Salme Kuri USA Kongressi Raamatukogus, sellest kümme aastat osakonnajuhatajana, töökohaks slaavi ja Ida-Euroopa kirjanduse osakond. Raamatukogunduse magistri kraadi kaitses ta 1955. aastal Ameerika Katoliku Ülikoolis, väitekirja teemaks „Estonia. A selected list of references with a brief historical survey“. Salme Kuri koostatud „Estonia. A selected bibliography“ (Washington, 1958) oli esimene Baltimaade kohta kavandatud bibliograafiate sarjast. Sedasorti nimestike vajadust kommenteeris kongresmen James T. Patterson: „… otsides hiljuti ajakohast informatsiooni õnnetute Baltimaade, eriti Eesti kohta hiiglaslikust Kongressi Raamatukogu kataloogist, ei leidnud ma ainsatki bibliograafiat, mis viiks mind lühimal viisil soovitud trükisteni …“ Ka järgmine bibliograafia oli vajaduspõhine: „ Bibliographical guide to Estonian Studies“ (New York, 1964), mõeldud Eesti-ainese uurijatele, sisus antropoloogia, etnograafia, lingvistika ja folkloori alajaotised.

Kongressi Raamatukogust lahkudes töötas Salme Kuri aastatel 1969–1976 statistikaameti (U.S. Bureau of the Census) raamatukogu abijuhataja ja juhatajana. Tema õppejõukarjäär kestis 15 aastat: 1963–1967 raamatukogunduse lektor põllumajandusministeeriumi graduate school’is ja 1968–1979 raamatukogunduse adjunktprofessor (abiprofessor) Marylandi ülikoolis.

Salme Kuri 24-aastane poeg Jaak Kuri langes Vietnami sõjas 29. aprillil 1967 ja on maetud Arlingtoni kalmistule. Clearwater Floridas oli Salme Kuri viimane elukoht, seal  ta ka suri.

bottom of page