top of page

"SAJANDI RAAMATUKOGUHOIDJAD"

oktoober 2018

books-2596809_1920_edited.jpg

Virtuaalnäitus „Sajandi raamatukoguhoidjad“ on Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu kingitus Eesti riigi 100. sünnipäevaks. Raamatukogudest ei räägita just tihti, veel harvem raamatukoguhoidjatest. Eestimaal on aga aegade jooksul tegutsenud üksjagu tublisid raamatukoguhoidjaid, kes on jätnud jälje Eesti kultuurilukku ning oma tegevuse ja isiksusega mõjutanud nii kogukondlikku ühistööd kui ka raamatukogunduse arengut. Tihti on just kohalik raamatukoguhoidja – maa sool – olnud see, kes tulevase andeka kirjaniku või kuulsa teadlase fantaasialennule esimese hoo sisse lükkas.

Näituse eesmärk on tutvustada ja väärtustada raamatukoguhoidja ametit, näidates muutusi Eesti raamatukogudes karismaatiliste raamatukoguhoidjate kaudu. Muutumises on nii raamatukogud kui ka raamatukoguhoidja professioon. Kuna hinnangu andmiseks on vaja ajalist perspektiivi, esitleme näitusel raamatukoguhoidjaid, kelle panus jääb 20. sajandisse. Just nemad on rajanud vundamendi, millele ehitame üles tänast, 21. sajandi raamatukogu. Kohta, mis oli, on ja jääb ka tulevikus eelkõige informatsiooni hoidjaks ja vahendajaks.

Valiku on teinud töörühm, kelle kirglike arutelude ja kokkulepete tulemusena sada raamatukoguhoidjat välja sõeluti. Töörühm pöördus ka maakondade keskraamatukogude poole, et üles leida kohalikud sädeinimesed ning tagada, et ettevõtmine ei jääks vaid „suurlinnade“ keskseks. Kaardirakendus seda püüabki näidata. Valik ei pretendeeri lõplikule tõele. Raamatukoguhoidjaid, kes väärivad esile tõstmist, on kordades rohkem.

Virtuaalnäituse tekstid on valminud kogukonna koostöös. Täname kõiki, kes kõnealust ideed toetasid ja näituse valmimisse panustasid – nii arutades, vaieldes, raamatukogunduse üle südant valutades, kui ka tekste kirjutades, lühendades ja toimetades.

Töörühma kuulusid Katre Riisalu, Anne Ainz, Piret Lotman, Tiiu Reimo, Kalju Tammaru, Reet Olevsoo, Külli Ots ja Ilmar Vaaro. Tekste ühtlustasid ja toimetasid Sirje Nilbe, Tiina Aasmann ja Katre Riisalu. Fotode teadaolevad autorid V. Ahonen, J. Ehrenverth, H. Ellermaa, P. Langovits, T. Malsroos, R. Olevsoo või pärinevad mäluasutuste arhiividest ja erakogudest. Veebilehe koostas Maris Nool.

Kõik küsimused, täpsustused, täiendused on oodatud meilile Katre.Riisalu@nlib.ee

Katre Riisalu

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esimees

Projekti on rahaliselt toetanud Eesti Kultuurkapital.

imageedit_1_5643082629.png
bottom of page