top of page

Saima Tamre

8. apr 1934 – 5. veebr 2016

Tamre, Saima_ 1985(R).JPG

Saima Tamre (kuni 1957. aastani Martin) oli lasteraamatukogunduse tunnustatud arendaja Rapla maakonnas. Oma pika tööelu jooksul tegi ta kaasa Eesti rahvaraamatukogude süsteemi kõik muutused, kuid raamatukoguhoidjana jäi truuks laste- ja noorteteenindusele. Nii on ta olnud Rapla Lasteraamatukogu juhataja (1954–1958), laenutaja ja metoodik (1962–1973), Rapla Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja (1973–1990) ning Rapla Vesiroosi gümnaasiumi raamatukogu bibliograaf (1994–2005). Erialase hariduse omandas ta Viljandi Kultuurharidustöö Koolis, mille lõpetas kaugõppes 1962. aastal.

On selge, et laste toomine raamatute juurde vajab erilist empaatiavõimet, oskust ja tahtmist lastega tegeleda, neid kuulata, vahel ka aidata või isegi kontrollida. Loomulikult eeldab see töö lastekirjandusega head kursis olekut. Kuid mitte ainult, sest väikeses raamatukogus tuli peaaegu kõike ise teha. Saima ise on ühes intervjuus öelnud nii: „Ainuüksi kirjandusarmastusega meil vastu ei pea. Mõned on tulnud, et hea kerge amet, saab palju lugeda. See amet aga kerge ei ole. Meie tööd ja selle tulemust otseselt keegi ei näe, ka musta tööd mitte!“

Saima aktiivsel tegevusel jõudis lasteraamat kooli ja sai täienduseks emakeeleõppele. Korraldati viktoriine ja kohtumisi kirjanikega. Lasteraamatukogu juures tegutses raamatuhuviliste õpilaste ring, kus lavastati katkendeid uutest ja huvitavatest raamatutest, mida koolikaaslastele etendati. Ringi liikmed said aimu ka raamatukogutööst: kuidas ja milliseid raamatuid väikestele lugejatele soovitada, kuidas laenutusi vormistada, ka katki loetud raamatute parandamist sai proovida. Alates 1977. aastast korraldati igal aastal lasteraamatunädal, millest said osa kõik rajooni lapsed. Saima viimaseks suureks tööks oli uue kooli, Vesiroosi gümnaasiumi raamatukogu ülesehitamine, kus alustada tuli päris tühjalt kohalt ning luua kaasaegne kooliraamatukogu.

Noorena oli Saima aktiivne isetegevuslane, pikka aega raamatuühingu Rapla rajooniorganisatsiooni juhatuse liige ning kultuuritöötajate ametiühingu esimees, rajoonilehe Ühistöö kirjasaatja.

Täpsus, korrektsus, sihikindlus ja entusiasm – nii on teda iseloomustanud kolleegid Rapla raamatukogudest.

bottom of page