top of page

Eeva-Maija Tammekann

9. mai 1930 – 12. okt 2016

Tammekann, Eeva-Maija (R).jpg

Professor Eeva-Maija Tammekann oli tuntud Soome ja rahvusvahelise raamatukogunduse edendaja, kelle lahkesti jagatud teadmistest ja kontaktidest oli taasiseseisvunud Eesti raamatukogudele palju abi.

Eeva-Maija Tammekann sündis Tartu ülikooli esimese eesti soost maateaduse professori August Tammekannu tütrena. Tartus möödus ka tema ja kaksikvend Paavo lapsepõlv. 1940. aasta juulis põgenes Tammekannu perekond Eestist ja asus algul Soome, siis Rootsi. Pärast vahepealseid õpinguid Šveitsis sai Eeva-Maija Tammekann Helsingi ülikoolist nii oma filosoofiamagistri (1956) kui ka litsentsiaadikraadi (1961). Raamatukogutööd alustas ta Helsingi linnaraamatukogus, aastast 1962 oli ta Jyväskyla ülikooli raamatukogu juhataja.

Teda mäletatakse raamatukoguringkondades kui valdkonna aktiivset uuendajat, kaasamõtlejat ja arendajat. Ta osales kümnete komisjonide, töörühmade ja muude kogude töös, oli tegev raamatukogutöö paljudes valdkondades . Ka raamatukoguhoidjate ettevalmistamisel oli tal oluline roll: talle kuulus Soome esimene raamatukogunduse professuur Tampere ülikoolis. Aastatel 1980 kuni 1993 oli ta Soome parlamendi, Eduskunna raamatukogu juhataja.

Peale tarmuka tegutsemise Soomes oli Eeva-Maija Tammekann rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud raamatukogutegelane, eelkõige muidugi Põhjamaades, aga ka näiteks IFLAs. Ta oli esimene Eestis sündinud ja vabalt eesti keelt kõnelev raamatukoguhoidja, kes valiti IFLA juhatusse (1991).

Olles pidanud lapsena kodumaalt lahkuma, õppima eri riikides ja erinevate kultuuride keskel, oli rahvusvaheline suhtlus ja koostöö talle väga omane. Ja samal ajal säilitas ta sügava huvi ja armastuse Eesti vastu. Muutunud oludes oli ta esimesi raamatukoguhoidjaid väljastpoolt Eestit, kes kõik oma teadmised, kontaktid ja ideed meie raamatukoguhoidjatele avas. Kõige rohkem oli temast abi muidugi rahvusraamatukogule, mis taasalustas tegevust parlamendiraamatukoguna. Ta külastas Eestit, oli rahvusraamatukogu uue hoone avamisel aukülaline ja IFLA ametlik esindaja. 1998. aastal oli ta Tartus meenutamas oma lapsepõlve Alvar Aalto projekteeritud Villa Tammekannus, kus pärast restaureerimist tegutseb Turu ülikooli ja Tartu ülikooli ühine sihtasutus Granö Keskus.

Eeva-Maija Tammekann oli abivalmis ja avatud kolleeg, kes aitas meie raamatukogundusel taasiseseisvumise järel kiiremini uueneda ja naasta rahvusvahelisse raamatukogude koostöösse.

bottom of page