top of page

Mare Nurmsalu

7. veebr 1943

Nurmsalu, Mare (R).JPG

Mare Nurmsalu töötas Koigi raamatukogus Järvamaal kokku 49 aastat. Tööd alustas ta 1965. aastal ja väljateenitud puhkusele läks alles 2014. aastal. Raamatukogu oli tema elu ja töö, millele ta pühendus suure hoole ja armastusega. Väga põhjalikult tegeles ta lastega – Mare meelest oli oluline juba väiksest peale õpetada inimest raamatuid ja lugemist armastama. Mare Nurmsalu tähtsust maaraamatukoguhoidjana on raske üle hinnata: sajad ja sajad lapsed on tänu temale saanud lugemispisiku kogu eluks.

Koigi raamatukogul on mitmeid pikaajalisi traditsioone, mille algatajaks on olnud just Mare Nurmsalu. Raamatuühingu asutamine, iga-aastased kohtumised eesti kirjanikega ning lastele mõeldud võlulaekatunnid on neist vast tähtsaimad. Praeguseks juba paarkümmend aastat kestnud ürituste sari Võlulaekatund on mõeldud peaasjalikult lasteaialastele. Iga kuu kohtusid lapsed tädi Marega raamatukogus ja avati Võlulaegas, milles olid peidus huvitavad raamatud. Loomulikult oli vaja võlusõnu ja natuke maagiat. Mare suhtles lastega alati vahetult ja loomulikult. Ta oskas lapsi kaasa tõmmata põnevate juttude ja piltidega. Raamatukogu oli Koigi laste jaoks nagu teine kodu, kuhu võis alati minna. Meenuvad ajad, kus õhtupoolikuti pärast koolitundide lõppu oli raamatukogu täis eri vanuses lapsi, kes kõik soovisid tädi Marele oma muresid ja rõõme jutustada. Võlulaekatunnid on jätkunud ka pärast Mare pensionile jäämist – nüüd juba uue raamatukogutädi ja uute lastega.

Mare Nurmsalu oli ka Koigi Vallalehe asutamise juures ning tegi lehega koostööd kuni pensionile jäämiseni. Pikka aega asus vallalehe toimetus just raamatukogu ruumides ja seetõttu oli koostöö tihe ning tulemuslik. Osalt tänu vallalehele muutus raamatukogu kaasaegseks infokeskuseks, sest vallakodanikud leidsid järjest sagedamini tee raamatukokku, et saada lahendust oma muredele.

Kuigi kiirete infotehnoloogiliste muutuste ajaks oli Mare juba võrdlemisi eakas, suutis ta siiski uute tuultega kaasa minna ning raamatukogus avati internetipunkt ja võeti kasutusele raamatukoguprogramm RIKS. Mare meenutab, et kogu fondi e-kataloogi sisestamine oli raske ja pikaajaline töö, aga tänu sellele sai raamatukogu kogu korda ning üle minna nüüdisaegsele töökorraldusele.

Mare Nurmsalut on palju kordi ennastsalgava töö eest tunnustatud. 2005. aastal valis Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing ta parimaks maaraamatukoguhoidjaks. 2009. aastal pälvis Mare ERÜ teenetepreemia. 2010. aastast on ta Koigi valla aukodanik. Pikaajalise ja südamega tehtud töö eest Koigi raamatukogu juhatajana sai Mare 2010. aastal Järvamaa teenetemärgi.

Pille-Riin Kranich

bottom of page