top of page

Aili Salumaa

11. august 1934 – 19. sept. 1997

Salumaa, Aili.PNG

Aili Salumaa oli legendaarne lasteraamatukogu juhataja Kärdlas, keda endised kolleegid ja lugejad veel praegu heldimusega meenutavad. Aastal 1954 algas Aili 43 aastat kestnud pühendunud raamatukogutöö, mis laienes tihti kohaliku kultuurielu eestvedamiseks.

Kolleegina oli Aili äärmiselt soe ja südamlik inimene. Tema ettevõtmistes oli sära ja hoogu, mis nakatas ka teisi. Aili armastas lapsi, lilli ja ilu enda ümber. Lugematul hulgal toimus lastele konkursse, viktoriine, laagreid – ikka selleks, et lugemisharjumus maast madalast sisse juurduks.

Aili suureks elutööks võib pidada Noorte Raamatusõprade Klubi (NRSK) loomist 1964. aastal. See oli aktiivseid lugemishimulisi ja loomingulisi lapsi ühendav organisatsioon oma sümboolika ja põhikirjaga. Laste endi seast valiti klubi president, päevikupidaja ning muud ametid, koostati tööplaan. Väga oodatud tegevused olid kirjanduslikud karnevalid, maastikumängud, viktoriinid. Vähemalt kord aastas kutsuti külla mõni kirjanik, kunstnik või näitleja. Klubi auliikmeteks valiti näiteks Eno Raud, Ellen Niit, Robert Vaidlo, Heino Väli, Silvia Rannamaaa, Ira Lember, Erika Esop, Helle Laas. Väga suurejoonelised olid NRSKi juubelipidustused, neid peeti iga viie aasta tagant kultuurikeskuses ja ikka täissaalile. Traditsiooniliselt oli klubilaste poolt sel puhul alati uus näitemäng õpitud. Kohale tulid nii endised kui antud õppeaastal tegutsevad NRSKi aktivistid ja alati oli kohal ka keegi kirjanikest. Aukohal oli muinasjututegelastega suur tort ning piprakilu (Aili retsept!) võileivad olid samuti superhead! 1994. aastal tähistati NRSKi 30. aastapäeva, Aili endiselt asju organiseerimas.

1990ndate aastate algul hakkas lasteraamatukogu juures Aili eestvedamisel tegutsema lastekohvik "KRÕLL“. Neil aastail tuli Kärdlasse elama Lea Sibul-Poola, kes otsis kohta oma nukuteatri tegevusele. Ja hakkaski tänu Aili suurele toetusele lasteraamatukogus nukuteater etendusi andma. Igal laupäeval oli etendus koos lastekohvikuga!

1997. aasta algul Aili haigestus ja lahkus meie hulgast. Ja juba järgmisel aastal oli lõpp ka iseseisval lasteraamatukogul. Ei olnud enam sellist lõvina võitlejat nagu Aili ning senine lasteraamatukogu kolis linnaraamatukogu osakonnaks.

Paljud praegused lapsevanemad aga meenutavad kallist tädi Ailit ja hubast lasteraamatukogu, mis oli neile nagu teiseks koduks. Sellised suure südamega inimesed puudutavad tõeliselt. Seda oli tunda ka NRSKi 50. aastapäeval 2014. aasta sügisel, mis Aili mälestuseks kokku kutsuti.

Kersti Ojasalu

bottom of page